poniedziałek, 20 stycznia 2014

Konstytucję łamią!

I to nie byle kto, bo Naczelny Sąd Administracyjny do spółki z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Przynajmniej w opinii dziennikarzy Naszego Dziennika, ale też niezbyt naszego, tylko katolickich ultrasów. W ostatnich dniach w mediach pojawiła się skromna ilość wiadomości o skandalicznym orzeczeniu NSA dotyczącym apostatów, czyli osób, które wystąpiły z kościoła. Otóż orzeczono, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie może umarzać spraw osób, które nie są zadowolone z faktu niewypisania ich z rejestru wierzących, bez sprawdzenia czy owe persony skutecznie wystąpiły z kościoła. Tu wypada dodać, że skuteczne wystąpienie z kościoła to nie jest w Polsce sprawa prosta. Powiedziałbym nawet ze smutkiem, że łatwiejsze jest wystąpienie na sylwestrowej estradzie Polsatu w roli gwiazdy wieczoru.

Wracając jednak do sedna, efekt orzeczenia jest taki, że GIODO jak oszalały wydaje biednym proboszczom nakazy dokonywania odpowiednich adnotacji w księgach parafialnych. Wydał ich aż pięć w ciągu ostatnich kilku miesięcy (by podkreślić ogrom zjawiska można dodać, że w latach 2011-12 karę suspensy za pedofilię otrzymywało średnio tylko 16 księży miesięcznie)! To spowodowało falę oburzenia w środowisku biskupim i redakcji Naszego Dziennika. No bo jakże to jakiś gość ma decydować kto należy do kościoła, a kto nie? No pewnie, że nie. 

Z przeczytanych przeze mnie cytowanych (zatem wydawałoby się najmniej zmanipulowanych) słów GIODO wynika, że nakazy były wydawane tylko w sprawach, w których nie było wątpliwości, że procedura apostazji była przeprowadzona poprawnie, tylko pech chciał, że proboszcz zapomniał odnotować fakt w statystykach i dokumentach. Z kolei Nasz Dziennik w swoim artykule krzyczy, że GIODO nakazuje proboszczom odfajkowywać apostatów nawet, jeśli procedura nie została przeprowadzona, a wydźwięk artykułu każe myśleć, że lada dzień będzie pewnie sam ludzi z Kościoła wypisywał bez ich wiedzy. Kościelni eksperci mówią wprost: to łamanie przenajświętszego konkordatu i Konstytucji RP!

A jak jest naprawdę? Nie wiem, ale i tak wkrótce napiszę.


1 komentarz :

  1. Należę do grona zainteresowanych, więc czekam na c.d.;0)

    OdpowiedzUsuń

Nie krzycz, nie przeklinaj bez powodu, nie bądź niemiły bez powodu :*